pH Metrenizi Ne Sıklıkla Kalibre Yapmanız lazım ?

En çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Kalibrasyon işlemi kullanıcıların ciddi yük olarak gördükleri bir işlemdir. Maalesef kalibrasyon gerektirmeyen bir pH metre halen üretilmemiştir. Kalibrasyon işlemi tamamen kullanım sıklığına göre yapılan bir işlemdir. Kalibrasyon yapılmadan önce tampon çözeltiler ölçülebilirse, kalibrasyon yapılmasının gerekli olup olmadığı tespit edilebilir. Günde 20 üzerinde ölçüm yapan kullanıcılar, her gün kalibrasyon yapasında fayda vardır. Yine aynı şekilde, kullanıcılar, sık ölçüm yaptıktan sonra tampon çözeltileri ölçüp, sapma olup olmadığını görebilir. Eğer sapma varsa ve sapmanın büyüklüğüne göre kullanıcının kendisi karar verebilir.

Tampon çözeltileri, ilk olarak ölçüldüğünde değerler not edilmelidir. Örneğin cihaz pH 7.01 kalibrasyn solüsyonunu pH 7.12 olarak okuyorsa cihaz +0.11 ph yüksek okuyor anlamına geliyor diyebilirsiniz. Eğer pH sını ölçeceğiniz ürünün pH seviyesi 7 seviyelerinde ise pH 7.01 tampon çözeltisini kullanabilirsiniz. Eğer Alkali çözelti kullanılıyorsa ph10.01 tampon çözeltisi kullanılabilir. Asidik ölçümler alıyorsanız ph4.01 tampon çözeltisini kullanabilirsiniz.

WTW markalı ph ölçüm cihazlarında kalibrasyon işlemi çok zordur. “WTW markalı cihaz kalibrasyonu nasıl yapılır?” sorusunun cevabını da sonraki makalelerimizde anlatacağız.

pH Cihazının offset ve slope eğrilerini doğru çizmesi, yanlış kalibrasyon solüsyonu kullanılması, tampon çözeltilerinin kapaklarının açık bekletilmesi gibi bir çok nedenden dolayı cihazlar çeşitli hatalar vermektedir.

Tüm konular dikkate alındığında ph metre kalibrasyonu sıklığı tamamen kullanıcının tercihine kaldığını elzem bir durum olmadığını çıkarabiliriz. pH metre kalibrasyon sıklığından daha çok “ph metre sensörlerini nasıl muhafaza etmeliyim” sorusunu kullanıcılar kendilerine sormalı ve sonraki makalemizi okuyarak bilgi alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close