pH Metre Problarının Bakımı Nasıl Yapılır?

pH probları, ph metre cihazlarının en hassas kısmıdır. pH Sensörlerinizin bakımı iyi yapılıp, sensörün iyi şartlarda muhafaza edilmesi durumunda, en sağlıklı ph ölçümleri alınmaktadır. Peki, pH elektrodu bakımı, nasıl olur ve iyi şartlarda probların muhafazası nasıl sağlanır? Bu makalemizde bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Teknolojinin gelişmesiyle sensör teknolojisi ciddi anlamda ilerlemektedir. İyi sensör, doğru sonuçlara ulaşılmasında en önemli teknolojik parçadır. Sensör hassasiyetinin yüksek seviyede olması sadece sensörün kalitesi değil aynı zamanda sensörün bakımı ile de alakalıdır. Siz ne kadar yüksek hassasiyetli bir sensöre sahip olursanız olun, eğer sensör bakımını iyi yapmamışsanız sensörün kalitesinin yüksek olması doğru ölçüm alacağını göstermez.

Her uygulama alanına göre ph sensörleri üretilmiştir. Aşağıda bu ph sensörlerine bir kaç örnek verebiliriz. Katı ve yarı katı ürünler için sivri uçlu, saplamalı ph sensörleri, düz yüzeyler için düz yüzeyli (flat) ph sensörleri, ağır şartlarda kullanılması için titanyum gövdeli darbeye dayanıklı ph sensörleri, Toprak için özel dizayn toprak ph sensörleri, Yüksek sıcaklıklar için endüstriyel tip ph sensörleri bulunmaktadır. Bu ürünlere ait resimleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

pH elektrodları özel temizleme solüsyonları kullanılarak temizlenmektedir. Uygulama alanlarına göre temizleme solüsyonları bulunmaktadır. Her ölçümden sonra sensörler saf su ile temizlenmelidir. Fakat kesinlikle saf suda bekletilmemesi gerekmektedir. Uzun süre saf suda beklemesi durumunda ph sensörleri kullanılamaz hale gelir. pH probları kullanılmadığı zaman sadece elektrod koruma solüsyonlarında bekletilmesi gerekmektedir. pH probu koruma solüsyonu kimyasal tabirle 3M KCl olarak bilinmektedir. pH Metre alırken muhakkak kapaklı olmasına dikkat ediniz. Cihazlar kullanılmadığında, kapağında koruma solüsyonu için bekletilmesi gerekmektedir. Kullanılmadığı durumlar örneğin gece veya tatil zamanları veya nadir ölçüm alınması durumlarda aralarda muhakkak koruma solüsyonunda bekletilmesinde fayda vardır.

Tüm yukarıda anlatılanlar ışığında ph sensörleri tamamen kullanıcının kontrolünde olduğu için garanti kapsamında yer almamaktadır. Bu yüzden tecrübeli bir kullanıcı değilseniz, ph probu kullanımı için destek almanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close